MS24264R20B25P8-LC
Mfr.Part #
MS24264R20B25P8-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 25POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
12
Military, MIL-DTL-26500
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Number of Positions :
25 (Power)
Mounting Feature :
Flange
MS24264R20B25P8-LC Overview
MS24264R20B25P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B25P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B25P8-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT