MS24264R20B25P7
Mfr.Part #
MS24264R20B25P7
Description
CONN RCPT MALE 25POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
7
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Panel Mount
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Number of Positions :
25 (Power)
Datasheets
MS24264R20B25P7
MS24264R20B25P7 Overview
MS24264R20B25P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B25P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B25P7 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER