MS24264R20B16SY-LC
Mfr.Part #
MS24264R20B16SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Anodized
Pbfree Code :
No
Unshielded
Contact Size :
16 Power
Contact Plating :
Gold
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
16
REACH SVHC :
No SVHC
Bayonet Lock
HTS Code :
Type :
For Female Sockets
Published :
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Aluminum
Housing Color :
Black
Number of Positions :
16 (Power)
Orientation :
Y
MS24264R20B16SY-LC Overview
MS24264R20B16SY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B16SY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B16SY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT