MS24264R20B16SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R20B16SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
16 (Power)
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Anodized
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Pins :
16
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
G
Housing Color :
Black
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
MS24264R20B16SN-LC Overview
MS24264R20B16SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B16SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B16SN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT