MS24264R20B16S8
Mfr.Part #
MS24264R20B16S8
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Termination :
Crimp
Contact Material :
Copper
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
8
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Sealed
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16 (Power)
Bulk
Datasheets
MS24264R20B16S8
MS24264R20B16S8 Overview
MS24264R20B16S8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B16S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B16S8 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER