MS24264R20B16PY-LC
Mfr.Part #
MS24264R20B16PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Stock
27
In Stock :
27
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Published :
2002
Number of Positions :
16 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Housing Color :
Black
Panel Mount
Contact Plating :
MIL-DTL-26500
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Bulk
Number of Contacts :
16
Series :
Military, MIL-DTL-26500
HTS Code :
Shell Size, MIL :
G
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
20-16
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
16 Power
Orientation :
Y
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
MS24264R20B16PY-LC Overview
MS24264R20B16PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B16PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B16PY-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT