MS24264R20B16PNL
Mfr.Part #
MS24264R20B16PNL
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R20B16PNL
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Sealed
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL-DTL-26500
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Black
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
16 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
20-16
Shell Finish :
Anodized
Contact Size :
16 Power
Number of Pins :
16
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Datasheets
MS24264R20B16PNL
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B16PNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:16, Type:For Male Pins, MS24264R20B16PNL pinout, MS24264R20B16PNL datasheet PDF, MS24264R20B16PNL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R20B16PNL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R20B16PN-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 16 pins are available.
MS24264R20B16PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R20B16PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R20B16PN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP