MS24264R18T31SN
Mfr.Part #
MS24264R18T31SN
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Contact Material :
Copper
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Terminations :
31
Orientation :
N (Normal)
Environment Sealed
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
31 (Power)
Plating :
Aluminium, Anodized
Body Material :
Aluminium
Number of Ports :
1
1 (Unlimited)
Datasheets
MS24264R18T31SN
MS24264R18T31SN Overview
MS24264R18T31SN Features
31 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R18T31SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R18T31SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER