MS24264R18T31P7-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R18T31P7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 31POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
7
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
31 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20 Power
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Number of Contacts :
31
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
MS24264R18T31P7-LC Overview
MS24264R18T31P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R18T31P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R18T31P7-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT