MS24264R18T31P6-LC
Mfr.Part #
MS24264R18T31P6-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Shell Finish :
Anodized
Pbfree Code :
No
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
31
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
31 (Power)
Receptacle
Contact Size :
20 Power
MIL-DTL-26500
MS24264R18T31P6-LC Overview
MS24264R18T31P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R18T31P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R18T31P6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT