MS24264R18T14S9
Mfr.Part #
MS24264R18T14S9
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
9
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Copper
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Plating :
Aluminium, Anodized
Flange
Ratings :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
14 (Power)
Fastening Type :
Threaded
Number of Terminations :
14
Published :
Datasheets
MS24264R18T14S9
MS24264R18T14S9 Overview
MS24264R18T14S9 Features
14 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R18T14S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R18T14S9 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER