MS24264R18T14S6
Mfr.Part #
MS24264R18T14S6
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
F
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
6
Published :
Contact Finish - Mating :
Number of Contacts :
14
Number of Positions :
14 (Power)
Datasheets
MS24264R18T14S6
MS24264R18T14S6 Overview
MS24264R18T14S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R18T14S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R18T14S6 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER