MS24264R18B31S8
Mfr.Part #
MS24264R18B31S8
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
31 (Power)
Number of Contacts :
31
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Contact Material :
Copper
1 (Unlimited)
Datasheets
MS24264R18B31S8
MS24264R18B31S8 Overview
MS24264R18B31S8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R18B31S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R18B31S8 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER