MS24264R16T10S7-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R16T10S7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Black
Contact Size :
16 Power
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
10 (Power)
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Orientation :
7
Number of Contacts :
10
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
MS24264R16T10S7-LC Overview
MS24264R16T10S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16T10S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16T10S7-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT