MS24264R16B24S7-LC
Mfr.Part #
MS24264R16B24S7-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
24 (Power)
Number of Contacts :
24
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
20 Power
Environment Sealed
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
12 Weeks
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Black
HTS Code :
Orientation :
7
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
MS24264R16B24S7-LC Overview
MS24264R16B24S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B24S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B24S7-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT