MS24264R16B24P8-LC
Mfr.Part #
MS24264R16B24P8-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Stock
11
In Stock :
11
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
8
Housing Color :
Black
Number of Positions :
24 (Power)
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
24
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
16-24
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20 Power
Published :
2002
Bulk
MS24264R16B24P8-LC Overview
MS24264R16B24P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B24P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B24P8-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT