MS24264R16B10S7-LC
Mfr.Part #
MS24264R16B10S7-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
E
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
10
Orientation :
7
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Housing Color :
Black
Type :
For Female Sockets
Environment Sealed
Contact Size :
16 Power
Number of Positions :
10 (Power)
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
HTS Code :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Aluminum
MS24264R16B10S7-LC Overview
MS24264R16B10S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10S7-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT