MS24264R16B10S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R16B10S7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Positions :
10 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Published :
Contact Material :
Copper
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
10
Orientation :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Anodized
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MS24264R16B10S7
MS24264R16B10S7 Overview
MS24264R16B10S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10S7 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER