MS24264R16B10S6-LC
Mfr.Part #
MS24264R16B10S6-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Stock
170
In Stock :
170
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Flange
Contact Size :
16 Power
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Type :
For Female Sockets
Anodized
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Black
Shell Size - Insert :
16-10
Published :
2002
Unshielded
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
6
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Aluminum
Contact Plating :
Gold
MS24264R16B10S6-LC Overview
MS24264R16B10S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10S6-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT