MS24264R16B10PY
Mfr.Part #
MS24264R16B10PY
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
Y
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
10
Ratings :
E
Datasheets
MS24264R16B10PY
MS24264R16B10PY Overview
MS24264R16B10PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10PY Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER