MS24264R16B10PN
Mfr.Part #
MS24264R16B10PN
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
Number of Terminations :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
Number of Ports :
1
Receptacle
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Bayonet Lock
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24264R16B10PN
MS24264R16B10PN Overview
MS24264R16B10PN Features
10 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER