MS24264R16B10P9
Mfr.Part #
MS24264R16B10P9
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
59
In Stock :
59
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-26500
Ratings :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Unshielded
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
16-10
10
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2002
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS24264R16B10P9
MS24264R16B10P9 Overview
MS24264R16B10P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10P9 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER