MS24264R16B10P8-LC
Mfr.Part #
MS24264R16B10P8-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 10POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
12 Weeks
Contact Plating :
Anodized
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
8
Number of Positions :
10 (Power)
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
E
Contact Shape :
Circular
Panel Mount
Contact Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
16 Power
Environment Sealed
MS24264R16B10P8-LC Overview
MS24264R16B10P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10P8-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT