MS24264R16B10P8
Mfr.Part #
MS24264R16B10P8
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
8
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Copper
Anodized
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Flange
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24264R16B10P8
Conesys MS24264R16B10P8
MS24264R16B10P8 Overview
MS24264R16B10P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10P8 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER