MS24264R16B10P8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R16B10P8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Contacts :
10
Shell Size, MIL :
E
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Orientation :
8
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Published :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Anodized
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Termination :
Crimp
Number of Positions :
10 (Power)
Datasheets
MS24264R16B10P8
MS24264R16B10P8 Overview
MS24264R16B10P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10P8 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER