MS24264R16B10P6-LC
Mfr.Part #
MS24264R16B10P6-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 10POS PNL MT
Stock
170
In Stock :
170
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16 Power
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
6
Published :
2002
Contact Shape :
Circular
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Number of Contacts :
10
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
10 (Power)
Shell Size, MIL :
E
Type :
For Male Pins
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
16-10
Aluminium
Contact Plating :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Housing Color :
Black
MS24264R16B10P6-LC Overview
MS24264R16B10P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R16B10P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R16B10P6-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT