MS24264R14T15SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14T15SY
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Contacts :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Anodized
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
Y
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
15 (Power)
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Datasheets
MS24264R14T15SY
MS24264R14T15SY Overview
MS24264R14T15SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15SY Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER