MS24264R14T15SN-LC
Mfr.Part #
MS24264R14T15SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20 Power
Ingress Protection :
Environment Sealed
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
MS24264R14T15SN-LC Overview
MS24264R14T15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT