MS24264R14T15S7
Mfr.Part #
MS24264R14T15S7
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
7
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Receptacle
Ratings :
15 (Power)
Termination :
Crimp
Published :
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MS24264R14T15S7
MS24264R14T15S7 Overview
MS24264R14T15S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15S7 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER