MS24264R14T15S6
Mfr.Part #
MS24264R14T15S6
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Contact Material :
Copper
Flange
Termination :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
15
Ratings :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
14-15
Published :
2002
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
6
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24264R14T15S6
MS24264R14T15S6 Overview
MS24264R14T15S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15S6 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER