MS24264R14T15PY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14T15PY-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
Y
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
20
Shell Finish :
Anodized
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
20 Power
Number of Positions :
15 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Sealed
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
MS24264R14T15PY-LC Overview
MS24264R14T15PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15PY-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT