MS24264R14T15PN
Mfr.Part #
MS24264R14T15PN
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Number of Terminations :
15
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bulk
Number of Ports :
1
15 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Aluminium, Anodized
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R14T15PN
MS24264R14T15PN Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 20 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R14T15PN Features
15 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER