MS24264R14T15P9-LC
Mfr.Part #
MS24264R14T15P9-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
15 (Power)
Contact Size :
20 Power
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Sealed
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Flange
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Orientation :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount
MS24264R14T15P9-LC Overview
You get it in Receptacle Housing packaging.Mounting type Panel Mount is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Other [0] products share lots of benefits with this part.A 20 pin is located on the device.
MS24264R14T15P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15P9-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT