MS24264R14T15P9
Mfr.Part #
MS24264R14T15P9
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Plating :
Aluminium, Anodized
15
Number of Ports :
1
Epoxy, Glass Filled
Termination :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
9
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Aluminum
Gender :
FEMALE
15 (Power)
Datasheets
MS24264R14T15P9
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 9 Threaded
MS24264R14T15P9 Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 15 pins.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24264R14T15P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15P9 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER