MS24264R14T15P8
Mfr.Part #
MS24264R14T15P8
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
15
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Threaded
Ratings :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS24264R14T15P8
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 8 Threaded
MS24264R14T15P8 Overview
MS24264R14T15P8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15P8 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER