MS24264R14T15P6-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14T15P6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
14-15
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
15 (Power)
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
15
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
6
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Size :
20 Power
Contact Type :
Crimp
MS24264R14T15P6-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 15 pin is provided on the device.
MS24264R14T15P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T15P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T15P6-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT