MS24264R14T12SY
Mfr.Part #
MS24264R14T12SY
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Aluminium
Contact Material :
Copper
Orientation :
Y
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Ratings :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
12 Weeks
Datasheets
MS24264R14T12SY
MS24264R14T12SY Overview
MS24264R14T12SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T12SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T12SY Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER