MS24264R14T12S6-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14T12S6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
D
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Contacts :
12
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
12 (Power)
Orientation :
6
Shell Finish :
Anodized
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
MS24264R14T12S6-LC Overview
MS24264R14T12S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T12S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T12S6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT