MS24264R14T12PY
Mfr.Part #
MS24264R14T12PY
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminium
Ratings :
Flange
Contact Finish - Mating :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Orientation :
Y
12
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MS24264R14T12PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk Y Threaded
MS24264R14T12PY Overview
MS24264R14T12PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T12PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T12PY Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER