MS24264R14T12PN
Mfr.Part #
MS24264R14T12PN
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Panel Mount
Number of Ports :
1
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
D
Number of Terminations :
Environment Sealed
Plating :
Aluminium, Anodized
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Flange
Ratings :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS24264R14T12PN
MS24264R14T12PN Overview
MS24264R14T12PN Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T12PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T12PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER