MS24264R14T12P8-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14T12P8-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
8
Ingress Protection :
Environment Sealed
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
D
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Housing Color :
Black
Number of Contacts :
12
Pbfree Code :
No
Published :
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
12 (Power)
MS24264R14T12P8-LC Overview
MS24264R14T12P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T12P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T12P8-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT