MS24264R14T12P8
Mfr.Part #
MS24264R14T12P8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
12 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Copper
D
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Sealed
Number of Terminations :
12
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Ports :
1
Orientation :
8
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Aluminium, Anodized
Datasheets
MS24264R14T12P8
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 8 Threaded
MS24264R14T12P8 Overview
MS24264R14T12P8 Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T12P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T12P8 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER