MS24264R14T12P7-LC
Mfr.Part #
MS24264R14T12P7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
12
Shell Size - Insert :
Published :
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
No
Orientation :
7
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Anodized
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Housing Color :
Black
Bulk
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Number of Positions :
12 (Power)
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
MS24264R14T12P7-LC Overview
MS24264R14T12P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14T12P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14T12P7-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT