MS24264R14B15SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B15SNL
Manufacturer
RMS
Description
MS24264R14B15SNL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Pins :
15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Shell Size - Insert :
14-15
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20 Power
Shell Finish :
Anodized
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Published :
2002
Shell Size, MIL :
D
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
15 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24264R14B15SNL
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R14B15SNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:15, Operating Temperature:-55°C~200°C, Type:For Female Sockets, Mounting Type:Panel Mount, MS24264R14B15SNL pinout, MS24264R14B15SNL datasheet PDF, MS24264R14B15SNL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24264R14B15SNL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24264R14B15SN-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 15 pins.
MS24264R14B15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP