MS24264R14B15SN-LC
Mfr.Part #
MS24264R14B15SN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
529
In Stock :
529
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
20 Power
Published :
2002
Shell Size - Insert :
14-15
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
15
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Black
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
15 (Power)
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
MS24264R14B15SN-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 15 pins.
MS24264R14B15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT