MS24264R14B15SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B15SN-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
529
In Stock :
529
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
15 (Power)
HTS Code :
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Pins :
15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20 Power
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Published :
2002
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
14-15
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Anodized
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Conesys MS24264R14B15SN-LC
MS24264R14B15SN-LC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 15 pins.
MS24264R14B15SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT