MS24264R14B15SN
Mfr.Part #
MS24264R14B15SN
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Sealed
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Anodized
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
No SVHC
Number of Pins :
15
Contact Material :
Copper
15 (Power)
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Environment Sealed
Datasheets
MS24264R14B15SN
MS24264R14B15SN Overview
MS24264R14B15SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER