MS24264R14B15S9-LC
Mfr.Part #
MS24264R14B15S9-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
17
In Stock :
17
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
No SVHC
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
14-15
Orientation :
9
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Size :
20 Power
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Anodized
Housing Color :
Black
Pbfree Code :
No
Epoxy, Glass Filled
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Published :
2002
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
15
MS24264R14B15S9-LC Overview
MS24264R14B15S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15S9-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT