MS24264R14B15S8-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B15S8-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
194
In Stock :
194
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20 Power
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
14-15
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Type :
For Female Sockets
Orientation :
8
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
15
Pbfree Code :
No
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
15 (Power)
Ingress Protection :
Environment Sealed
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2002
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Conesys MS24264R14B15S8-LC
MS24264R14B15S8-LC Overview
MS24264R14B15S8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15S8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15S8-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT