MS24264R14B15S8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24264R14B15S8
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
15 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
Copper
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Anodized
Shell Material :
Aluminum
Number of Contacts :
15
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS24264R14B15S8
MS24264R14B15S8 Overview
MS24264R14B15S8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24264R14B15S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24264R14B15S8 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER